SAGF 2019 Awards – July 2020

Print Friendly, PDF & Email
 

17 July 2020. Congratulations to our gymnasts, coaches and Special award winners on their outstanding achievements for 2019.

The sport of gymnastics at the highest level requires a special kind of person – one with drive, determination, desire for perfection, and above all passion. Thank you for displaying these qualities.

Whilst we can’t celebrate your achievements with you in person this year, we trust that you will reflect on 2019 with gratitude and humbleness, thanking “your team” for their supportive role in allowing you spread your wings and fly.

Whilst 2020 has had a disruptive effect on all our plans, we thrust that you are still striving for your goals, albeit taking a different route to achieve them.

“Success is no accident. It takes hard work, perseverance, learning, studying, sacrifice and most of all, love of what you are doing.” Pele

DISCIPLINE JUNIOR GYMNAST SENIOR GYMNAST COACH
Acrobatic Gymnastics

Simone Brits

Caitlin Howes

Abigail Last

No Award Yuri Demianenko
Aerobic Gymnastics Tshepiso Motone Demi Botha Sesupo Moeng
Men’s Artistic Gymnastics Ruan Lange Charles Philips Derick Scholtz
Rhythmic Gymnastics Kayla Rondi Lilica Burger Tatiana Levrentchouk-Vizer
Rope Skipping Kagiso Pholoholo Mkhululi Gosa Masixole Felani
Trampoline Gymnastics Tshepang Mamabolo No Award Jessica Govender
Tumbling Gymnastics Michael Masangane (Jnr) Gaofenngwe Tlatsana Michael Masangane
Women’s Artistic Gymnastics Tyde Cooper Caitlin Roosekrantz Ilse Pelser

 

Special Award Winners

 

Gym for All Connie Esau For participation in 6 FIG World Gymnaestradas since 1975
Gym for All Barbara Murphy For participation in 6 FIG World Gymnaestradas since 1995
Hub Development Award Marshall Sports Academy Had the biggest % increase of school registrations for 2019. Had individual medal winners at the 2019 Schools Championships.  Participated at the 2019 Gym for Life Challenge, and instrumental in the introduction of Parkour as a school sport
Hub Achievement Award Kagiso Gymnastics Club Produced team members for the AUSC Region 5 Aerobics Team, team members for the 2019 African Championship Team and the Aerobics Coach for the African Championship Team
Hub Achievement Award Jump It Rope Skipping Academy Produced 3 Team members of the Rope Skipping Relay Speed Team that won Bronze at the 2019 World Jump Rope Championships
Rope Skipping & Schools Mpho Seate For his pivotal role in the development of Rope Skipping in North West, introduction of Rope Skipping as part of the schools’ curriculum and school sport coordination in the Province
Trampoline Service Award Helen van der Walt For outstanding service and dedication over many decades to the discipline of Trampoline gymnastics
Sports Star Award Phiwe Nhleko 2nd on Bar – Olympic Hopes Competition, Hungary
Sports Star Award Luke James 1st on Vault and 5th on Floor – Olympic Hopes Competition, Hungary
Sports Star Award Keo Mokolopo 3rd place for Single Rope Individual Freestyle – World Jump Rope Championships, Norway
Sports Star Award

Tshilwane Sonopo, Mkhuli Gosa, Buyisile Hubela,

Malusi Tumtumana

3rd place for the Single Rope Speed Relay    4 x 30 sec – World Jump Rope Championships, Norway

 

Gallery of the Gymnasts, Coaches and Special award winners for the year 2019

 

Junior Gymnast of the Year 2019

 

DISCIPLINE JUNIOR GYMNAST PICTURE
Acrobatic Gymnastics

Simone Brits

Caitlin Howes

Abigail Last

Aerobic Gymnastics Tshepiso Motone
Men’s Artistic Gymnastics Ruan Lange
Rhythmic Gymnastics Kayla Rondi
Rope Skipping Kagiso Pholoholo

 

 

 

Trampoline Gymnastics

 

 

 

Tshepang Mamabolo

Tumbling Gymnastics Michael Masangane (Jnr)
Women’s Artistic Gymnastics

 

Tyde Cooper

 

Senior Gymnast of the Year 2019

 

DISCIPLINE SENIOR GYMNAST PICTURE
Aerobic Gymnastics Demi Botha
Men’s Artistic Gymnastics Charles Philips
Rhythmic Gymnastics Lilica Burger
Rope Skipping Mkhululi Gosa
Women’s Artistic Gymnastics Caitlin Rooskrantz
Tumbling Gymnastics Gaofenngwe Tlatsana

 

Special Award Winners

 

CATEGORY NAME PICTURE
Gym for All Connie Esau
Gym for All Barbara Murphy
Hub Development Award

 

 

 

 

 

Marshall Sports Academy

 

 

 

 

 

 

Hub Achievement Award

 

 

 

 

 

Kagiso Gymnastics Club

 

 

 

 

 

 

Hub Achievement Award Jump It Rope Skipping Academy
Rope Skipping & Schools Development Mpho Seate

 

Trampoline Service Award Helen van der Walt
Sports Star Award Phiwe Nhleko
Sports Star Award Luke James
Sports Star Award Keo Mokolopo
Sports Star Award

Tshilwane Sonopo, Mkhuli Gosa, Buyisile Hubela,

Malusi Tumtumana