2017 SAGF Annual Awards Ceremony

Print Friendly
 

The 2017 SAGF Awards were held on the 08th July 2017, at the Wanderers Club in Johannesburg.

Selected gymnasts, coaches, officials and administrators were nominated for awards due to their amazing successes in 2016. The Special awards were also handed out to members who have contributed over a number of years.

The Awards were handed in the respective categories:

  • Junior Gymnast of the Year
  • Senior Gymnast of the Year
  • Special Awards
  • Retiring Gymnast of the Year
  • Coach of the Year
  • Administrator of the Year

The MC, Aubrey Poo, South African actor in Muvhango and Isidingo, added much energy to the evening. Those present were honoured to meet the guest speaker Mr Hezekiel Sepeng, 1996 800m Olympic Silver Medalist.  Hezekiel gave an inspiring talk about the importance of making the best of opportunities presented.

SAGF is very proud of all awardees and appreciate all their hard work and dedication to gymnastics in South Africa.

2016 SAGF Award winners were:

JUNIOR GYMNASTS OF THE YEAR

Acrobatic > David Horswill, Divan Willemse (GAU)

Aerobic > Jeanette McLaren, James Louw (NW)

Artistic Men > Aiden Maguire (GAU)

Rope skipping > Malusi Tumtumana (WC)

Rhythmic > Lilica Burger (NW)

Trampoline > Onke Mangele (EC)

Tumbling > Gaofengwe Tlatsana (NW)

Artistic Women > Caitlin Rooskrantz (GAU)

SENIOR GYMNASTS OF THE YEAR

Acrobatic> Armand Koekemoer, Noelle Geeringh (GAU)

Aerobic > Dominique Mann, Wilson Mafona, Happy Ledwaba (NW)

Artistic Men > Ryan Patterson (GAU)

Rhythmic > Grace Legote (NW)

Ropeskipping > Sonopo Tshilwane (FS)

Trampoline > Benjamin Radebe (GAU)

Trampoline > Bianca Zoonekynd (EC)

Artistic Women > Claudia Cummins (GAU)

 

RETIRING AWARD

Rope Skipping > Sibusiso Mabele (WC)

SPECIAL AWARD

Artistic Women > Bianca Mann (GAU)

Acrobatic > Dmitry Demianenko (GAU)

Rio 2016 > Paddy Chadwick (KZN)

Rio 2016 > Jannie Janse van Vuuren (FS)

 

COACH OF THE YEAR

Acrobatic > Age Group: Chris Botha (GAU)

Acrobatic > Senior: Adri Koekemoer (GAU)

Aerobic > Alta Lategan (NW)

Rhythmic > Tatiana Lavrentchouk-Vizer (NW)

Trampoline > Tiann Van Der Walt (GAU)

Tumbling > Mandy Zoonekynd (EC)

Artistic Women > Ilse Roets-Pelser (GAU)

Artistic Women > Glen Hlongwane (GAU)

 

ADMINISTRATOR OF THE YEAR

Adele Heine (GAU)